Atrakcje i zabytki w Katowicach

Stolica województwa śląskiego, Katowice, jest dziesiątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym oraz naukowym kraju. Stanowi główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto ma także wiele do zaoferowania turystom. Jego historia nie jest zbyt długa, jednak znajdziemy tutaj wiele cennych zabytków. W Katowicach zobaczymy także obiekty o bardzo nietypowej architekturze. Z pewnością spędzimy tutaj miło i aktywnie czas. W Katowicach nuda nam nie grozi.

Jednym z najpopularniejszych obiektów miasta jest Spodek. To ważne miejsce dla Katowic. Jest także istotnym symbolem Górnego Śląska. Budowla powstała w I połowie XX wieku. Współcześnie sporo dzieje się w Spodku. To właśnie tutaj odbywają się liczne koncerty, zawody sportowe, widowiska operowe, a nawet pokazy cyrkowe.

Bazylika braci mniejszych w Panewnikach jest niezwykle pięknym zabytkiem sakralnym. Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP powstał w 1907 roku. Cudowna budowla reprezentuje styl neoromański. Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego. Uwagę przyciąga piękna rozeta witrażowa, zdobiąca fasadę. Ma ona aż 7 metrów średnicy. Na dachu bazyliki z pewnością wypatrzymy kopułę oraz posąg św. Franciszka. Znajdziemy tutaj także figurę Matki Bożej oraz krzyż. Po bokach fasady można zobaczyć dwie wieże. Składają się z 6 kondygnacji i osiągają wysokość aż 48 metrów. Kościół posiada aż 6 dzwonów, z czego 5 zawieszono właśnie na wieżach. Wnętrze bazyliki także zapiera dech w piersiach. Wchodząc do świątyni zauroczy nas niesamowite sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz liczne filary i kolumny. Kościół jest niezwykle przestronny. Znajdziemy tutaj kilka kaplic. Co ciekawe, jedna z nich – św. Józefa – mieści się pod prezbiterium. Wnętrze kościoła kryje wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Możemy podziwiać na przykład cenne malowidła przedstawiające św. Franciszka z Asyżu.

Kościół św. Michała Archanioła znajdziemy w Parku Kościuszki, na Wzgórzu Beaty. Jest to najstarsza świątynia w mieście. Jej historia zaczęła się w 1510 roku, kiedy to została wybudowana w Syryni. Kościół został przeniesiony do Katowic około 400 lat później. Miał być jednym z eksponatów skansenu, który nigdy nie powstał.

Baza noclegowa miasta jest szeroka i z pewnością spełni nasze oczekiwania. Hotele, hostele, pensjonaty – takie właśnie noclegi Katowice oddają do dyspozycji gości. Miasto posiada także liczne pokoje gościnne oraz kwatery prywatne. Znajdziemy tutaj również apartamenty. Bez problemu wybierzemy odpowiednie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>