Gdyńska lista obowiązkowa

Jeśli przyjeżdżamy do jakiegoś miasta na urlop, to często jeszcze przed przyjazdem układamy listę miejsc, które koniecznie chcemy zobaczyć. W przypadku Gdyni stworzenie takiej listy może być bardzo trudne. Miejsc wartych zobaczenia jest tutaj tak dużo, że prawie na pewno będziemy musieli przybyć tu także za rok, by uzupełnić nasze braki. Na szczęście początek procesu planowania urlopu pójdzie nam dużo łatwiej. Do Gdyni co kilkadziesiąt minut przyjeżdża pociąg, a drogi w naszym kraju w ostatnich latach znacznie się polepszyły, co widać również w okolicach Trójmiasta. Także baza noclegowa jest na tyle rozwinięta, że nie sprawi nam problemu, by zarezerwować sobie noclegi [meteor]. Gdynia posiada kilkanaście hoteli i niezliczoną ilość miejsc o trochę niższym standardzie.

Na początek nie warto silić się na oryginalność, ale pierwsze kroki skierować tam, gdzie kieruje je zdecydowana większość turystów. Skwer Kościuszki oraz Bulwar Nadmorski to miejsca, gdzie możemy zobaczyć również słynny „Dar Pomorza”. Obok znajduje się drugi okręt muzeum – ORP „Błyskawica”. Warto przyjrzeć się im z bliska, a później udać się i zobaczyć Molo Południowe. To w tej okolicy znajdziemy także jedno z najbardziej charakterystycznych muzeów w Polsce – Akwarium Gdyńskie. To tu możemy zobaczyć kilkaset różnych gatunków ryb – muzeum bowiem jest zarazem nietypowym ogrodem zoologicznym, skupionym na organizmach żyjących w wodach morskich. Warto wybrać się także do portu oraz stoczni. To miejsce miało wielkie znaczenie w historii Polski, a jego budowa była bardzo ambitnym planem społeczeństwa, które dopiero co odzyskało niepodległość. Dzisiaj trudno znaleźć przykład dla projektu w Polsce, w który włożono tak wiele pracy w tak krótkim czasie.

Gdynia to jednak nie tylko najnowsza historia. Równie ciekawa jest ta trochę starsza, dotycząca ostatnich zlodowaceń polskich. Były one sprawcą powstania bardzo ciekawych miejsc w okolicach Gdyni, które przyciągają dzisiaj miłośników przyrody oraz geologów i geomorfologów, którzy prowadzą tutaj swoje badania. Jednym z takich miejsc jest Klif w Orłowie, który najlepiej podziwia się z leżącego niedaleko od niego mola. By tam dotrzeć można się wybrać na spacer wzdłuż wybrzeża i przy okazji zobaczyć gdyńską plażę również w miejscach, gdzie turystów jest trochę mniej niż zazwyczaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>