Kościół p. w. Św. Piotra i Pawła w Zabrodziu

Solina to znana w całej Polsce miejscowość wypoczynkowa leżąca nad Jeziorem Solińskim. Choć geograficznie leży ona w Górach Sanocko-Turczańskich to i tak wybierając na wczasy Solinę mówi się, że jedzie się w Bieszczady. Ze względu na bliskość wszystkich bieszczadzkich atrakcji oraz dużą popularność Bieszczad, a niewielką Gór Sanocko-Turczańskich (czy ktoś, poza zapalonymi geografami, o nich słyszał?), jest to sytuacja w pełni zrozumiała. Decydując się na pobyt noclegowy w Solinie (wyszukać kwaterę warto: ) możemy korzystać z wielu atrakcji, dostępnych zarówno w samej wiosce, jak i w jej bliższych i dalszych okolicach. Oczywiście, najbardziej znaną i najchętniej odwiedzaną atrakcją jest zapora na Sanie, ale po jej zwiedzeniu, warto wybrać się na wycieczkę po okolicy i zwiedzić np. kościół św. Pawła i Piotra w Zabrodziu.

Zabrodzie, choć początkowo było samodzielną miejscowością, aktualnie jest częścią Soliny. Najbardziej znanym budynkiem Zabrodzie jest kościół św. Piotra i Pawła. Jest to budowla, która powstała w latach 1912-23. Ponieważ budowana była wspólnie przez mieszkańców wsi, którzy byli zarówno wyznania prawosławnego jaki i rzymskokatolickiego, po wybudowaniu budynek służył zarówno jako kościół katolicki, jaki cerkiew prawosławna. Gdy po wojnie (w latach 1945-1947) ludność ukraińska (czyli wyznania prawosławnego) została wysiedlona, kościół został w pełni przejęty przez katolików. W roku 1975 opiekę nad kościołem przejęli Pallotyni.

Kościół jest budynkiem murowanym, dach pokryty jest blachą. Najcenniejszą rzeczą na wyposażeniu kościoła, jest kopia obrazu Matki Bożej Łopieńskiej w sukience i ramie z XVIII wieku, kielich z pierwszej połowy XVIII wieku oraz ołtarz z okresy międzywojnia. W koście znajdują się dwa współczesne dzwony.

Jedna myśl nt. „Kościół p. w. Św. Piotra i Pawła w Zabrodziu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>