Mikołajki – co musimy zobaczyć?

Mikołajki to miasteczko, które nie ma zbyt dużej powierzchni oraz liczby mieszkańców. Z racji niewielkiej powierzchni nie ma tutaj również ogromnej ilości zabytków i dzieł architektonicznych, które można byłoby zwiedzać. To jednak nie znaczy, że Mikołajki to tylko jezioro i kapitalnie zorganizowana przystać wypoczynkowa  (czyli – Mikołajki noclegi). Jest tu kilka bardzo ciekawych miejsc dla entuzjastów historii i pięknych miejsc. Co więc ciekawego zobaczymy w Mikołajkach i na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozpoczynamy spacer. Jeżeli dobrze się zorganizujemy to bez problemu jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w jeden dzień.

Jeżeli ktoś jest fanem motoryzacji i sportów samochodowych to warto wspomnieć, że znajduje się tutaj centrum Rajdów Polski. Jeżeli jednak chcemy się wyciszyć i spędzić urlop mniej aktywnie lecz efektywnie, to warto zobaczyć piękny klasycystyczny kościół Świętej Trójcy, który powstał w połowie lat 40 XIX wieku. Ma on liczne nawiązania do tego regionu. Jeżeli chodzi o miejsca sakralne to warto zwiedzić również neogotycką świątynię Matki Boskiej Różańcowej, która powstała na początku XX wieku. Nieopodal znajduje się również Muzeum Reformacji i żydowski cmentarz, który powstał pod koniec XIX wieku. Jeżeli już wystarczająco się „uduchowimy” to czas odetchnąć świeżym powietrzem, a w tym niewątpliwie pomoże nam rezerwat przyrody Łuknajno. Tu mamy idealne połączenie aktywnego wypoczynku, świeżego powietrza i przepięknych widoków ptaków. Jest to ważny rezerwat doceniony i chroniony przez całą Europę.
Miejsce to położone jest około 110 metrów nad poziomem morza, jest dosyć rozległe ponieważ jego powierzchnia wynosi prawie 700 ha. Płytkie wody jeziora sprawiają, że pojawia się tu gęsta roślinność, a to idealne miejsce dla życia rzadkich gatunków ptaków. Szuwary i zarośla to doskonałe środowisko naturalne i idealne miejsce do fotografowania. Rezerwat wybudowano, aby uchronić przed wymarciem populację łabędzia niemego. Ogromna powierzchnia i płytkość jeziora sprawia, że ptaki te czują się tu bezpiecznie i efektywnie się rozmnażają. Dla turystów jest to duża atrakcja, rzadkie gatunki można fotografować i obserwować. Oczywiście, łabędzie nieme to nie jedyne ptaki. W rezerwacie znajduje się ponad 70 gatunków rzadkich, a korzystne warunki sprawiają, że ich populacja z roku na rok powiększa się a patronat Unii Europejskiej i jej fundusze pozawalają miastu skutecznie i kunsztownie dbać o to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>