Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej

Na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się muzeum o wyjątkowej tematyce. Przez ponad 50 lat pracownicy placówki gromadzą, zabezpieczają, a także badają obiekty związane z historią niecenia ognia. Jeżeli lubisz zapałki, krzesiwa i wyczuwasz w sobie maleńką nitkę pociągu do ognia, powinieneś jak najszybciej przyjechać do miejscowości i poznać tajniki bystrzyckiego rozniecania żaru.

Bystrzyca Kłodzka to doskonale rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, więc nawet spontaniczny przyjazd na weekend nie powinien być problemem (). W zależności od funduszy jakimi dysponujemy możemy zamówić noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej zarówno w pokojach o wysokim standardzie, jak i na prywatnych kwaterach. Miejscowi są bardzo pomocnymi ludźmi i z pewnością opowiedzą nieco tutejszej historii, jak i pomogą trafić do budynku muzeum. A oglądanie ekspozycji jest niemal obowiązkowe, jeżeli fascynuje nas ogień.

Bystrzycki trzon kolekcji muzealnej zawiera przedmioty, z których na przełomie lat korzystano w celu niecenia płomieni. Pośród eksponatów znajdują się różnej konstrukcji zapalniczki, m.in. lontowe, gazowe, benzynowe, chemiczne, elektryczne. Można obejrzeć także krzesiwa metalowe i skałkowe wykorzystywane chociażby w osiemnastym wieku. Ponadto oczy ucieszą kolorowe opakowania i etykiety z pudełek po zapałkach zarówno z naszego kraju, jak i całego świata. Przyjeżdżając do Bystrzycy należy jednak mieć na uwadze to, że nie każdego dnia muzeum jest otwarte. Zazwyczaj można je zwiedzać od wtorku do niedzieli przez cały rok, w godzinach od 10 do 17. Wynajdując sposób rozpalenia ognia pierwsi ludzie uczynili milowy krok cywilizacyjny. Odtąd mogli zjeść upieczone mięso, ogrzać się, odstraszyć dzikie zwierzęta. Dzisiejsze czasy to możliwość kontrolowania i wykorzystywania ognia w każdej chwili. Często nie doceniamy rzeczy, które zapewniają nam dostęp do niego. Szczęśliwie w Polsce jest kilka miejsc, gdzie można podziwiać przedmioty do rozniecania płomieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>