Tajemnicza i piękna, ale zamknięta – Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Początki Zaniemyśla sięgają XIII wieku, gdy w dokumentach pojawia się osada o nazwie Niezamyśl. W 1742 roku osada Zaniemyśl otrzymuje prawa miejskie, nadane przez króla Augusta III. W drugiej połowie XIX wieku, wspomniany Niezamyśl zostaje włączony do miasta Zaniemyśla, tworząc jedną miejscowość. Zwiedzając Pojezierze Wielkopolskie warto się tu zatrzymać. Baza noclegowa Zaniemyśla nie jest bardzo bogata, jednak malownicza lokalizacja ośrodków nad brzegiem jeziora daje możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju. Ścieżki spacerowe i rowerowe, poprowadzone przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w okolicy, stanowią doskonałą atrakcję dla osób, wypoczywających aktywnie. Dopełnieniem pięknej przyrody są zabytki architektury, które warto zwiedzić, bowiem każdy z nich jest inny i niepowtarzalny.

Historia wsi związana jest ściśle z rodziną Raczyńskich, zwłaszcza z hrabią Edwardem Raczyńskim – żołnierzem armii napoleońskiej i wojsk Księstwa Warszawskiego, posłem na sejm, społecznikiem, patriotą, podróżnikiem, poszukiwaczem starożytnej Troi, autorem dzieł historycznych i krajoznawczych, twórcą Biblioteki Raczyńskich, mecenasem nauki i sztuki. Na przełomie XVIII i XIX wieku otrzymał od kasztelana Józefa Jaraczewskiego wyspę na jeziorze, która od tej pory zwana jest Wyspą Edwarda. Niestety wyspa nie jest dostępna dla turystów od 2011 roku, kiedy to stała się własnością gminy, i nie wiadomo, kiedy znów będzie można ją zwiedzać – jak zawsze chodzi o finanse. A szkoda, bo zapewne jest co odwiedzić i czym się zachwycić: Domek Szwajcarski, wybudowany przez hrabiego, wspaniały starodrzew – lipy, jesiony, dęby, wśród których aż 17 uznanych jest za pomniki przyrody, swoisty mikroklimat i cisza. Oby jak najszybciej udało się przywrócić wyspie jej niepowtarzalny wygląd, wypływający z romantycznego zamysłu gospodarza, który nota bene odebrał sobie życie w tym nieco tajemniczym i pięknym miejscu.

Jedna myśl nt. „Tajemnicza i piękna, ale zamknięta – Wyspa Edwarda w Zaniemyślu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>