Uzdrowisko Szczawnica

Szczawnica leży w górach Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoku Grajcarek, który jest prawym dopływem Dunajca. Jest to znane i popularne miasto uzdrowiskowe, do którego co roku przybywają liczni turyści i kuracjusze. Musiała tu zatem powstać bogata i różnorodna baza noclegowa. Wiele pensjonatów oraz hoteli przyjmuje gości i zapewnia im komfortowy nocleg. Szczawnica do dziś posiada aż 8 czynnych źródeł wody mineralnej alkaliczno-słonej. Odkryto je jeszcze w XIX wieku. Woda ze źródeł to przede wszystkim szczawy, które zawierają dużo chlorków, sodków, bromków, jodu oraz boru. Stąd też działa tutaj, właśnie w dolinie Grajcarka pomiędzy łańcuchem Beskidu Sądeckiego oraz Pienin, uzdrowisko o ponad 200-letniej tradycji. Leczy się tu głównie choroby układu oddechowego: przewlekłe stany zapalne nosa i gardła, schorzenia aparatu głosowego, choroby alergiczne, astmę oskrzelową, a także choroby układu ruchu: choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, reumatyzm oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

W celach leczniczych stosuje się tutejsze surowce balneologiczne. Do dyspozycji kuracjuszy pozostają sanatoria uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy. Wykonuje się w nich zabiegi z zakresu hydroterapii, inhalacji (między innymi bardzo skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz oczywiście kuracje pitne. Można tu również się wybrać do Pijalni Wód Mineralnych, które są bardzo bogate w sole mineralne oraz mikroelementy. Panuje tu doskonały mikroklimat, który szczególnie sprzyja poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Oprócz surowców balneologicznych, jest to drugi powód, dla którego właśnie w tym miejscu powstało uzdrowisko. Sama jego nazwa najprawdopodobniej też pochodzi od dostępnej tu wody – szczawy.

Jest to również bardzo ciekawa turystycznie miejscowość, przez którą przebiegają liczne szlaki turystyczne – jest ich aż pięć. Warto się wybrać do Szczawnicy nie tylko w celach zdrowotnych, ale także po to, by powędrować po górach. Przemierzając tutejsze szlaki, możemy zdobyć na przykład słynne Trzy Korony. Tutejsze widoki nas zachwycą, a spokojny rytm miasta pozwoli wypocząć i zregenerować siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>