Wizyta w Białymstoku

Białystok jest ciekawym miastem położonym w północno-wschodniej Polsce, na Nizinie Północnopodlaskiej. Stolica Podlasia mieści się na naprawdę malowniczych terenach. Wakacje w Białymstoku będą pełne atrakcji oraz beztroskiej zabawy. Liczne obszary zielone zapewnią nam doskonałą bazę do letniego wypoczynku.

Aktywne wakacje – dlaczego nie?

Białystok ma wszystko, czego potrzebujemy. Z pewnością zaskoczy nas ogromna liczba zabytków w tym mieście. Zanim udamy się na zasłużony, wakacyjny wypoczynek koniecznie wybierzemy odpowiednie miejsce noclegowe. Apartamenty, hotele, pensjonaty, agroturystyka oraz liczne pokoje gościnne – wygodne nocowanie Białystok zapewni nam w różnych formach. Bogata baza noclegowa sprawi, że poszukiwanie idealnego miejsca nie sprawi problemu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Białymstoku?

Pałac Branickich jest rezydencją w stylu późnego baroku. Nazywana „Wersalem Podlasia”, stanowi niezwykle uroczy widok. Piękny pałac jest jednym z najlepiej zachowanych siedzib magnackich z epoki saskiej. Inne nazwy to „Wersal Północy”, „Polski Wersal”. Rezydencja z pewnością zrobi na nas niesamowite wrażenie. Historia pałacu sięga XVI wieku. Prawdziwą ucztę dla oczu stanowią także ogrody otaczające rezydencję. Możemy zobaczyć niesamowite tereny zielone zagospodarowane w stylu francuskim i angielskim. Znajdziemy tutaj wiele alejek, klomby oraz fontanny, a także liczne altanki, belwedery i bulwary. Pałacowy park jest przedłużeniem białostockiego parku miejskiego Planty. Jest doskonałym miejscem na letni spacer. Znajdziemy tutaj ciekawe rzeźby, takie jak „Praczki” czy „Pies Kawelin”. Park od strony wschodniej jest zdobiony przez rosaria, czyli różane dywany oraz basen. Niesamowitą atrakcją są z pewnością podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. Warto odpocząć tutaj od miejskiego zgiełku.

W Białymstoku warto zajrzeć także do soboru św. Mikołaja Cudotwórcy. Świątynia powstała na planie krzyża, w stylu klasycystycznym. Przedstawia konstrukcję architektury cerkiewnej. Przyciągającym uwagę elementem jest niewątpliwie ciekawa kopuła. Domek Napoleona to mała rotunda w stylu klasycystycznym. Posiada dach w kształcie kopuły oraz portyk przed wejściem do budynku. Jego ściany charakterystycznie zwężają się ku górze. Z Domkiem wiąże się ciekawa legenda, którą z pewnością poznamy odwiedzając ten uroczy budynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>