Wisła – po relaks w Beskidy

Wisła jest miastem o ogromnej liczbie atrakcji i zabytków wartych odwiedzenia. Za odkrywcę jej walorów turystycznych uważa się powszechnie Bogumiła Hoffa, popularnego badacza kultury ludowej, współpracującego z Oskarem Kolbergiem. Swoją popularność jako miasto usługowe zyskiwała od XIX wieku, kiedy to udokumentowano pierwszą wycieczkę na Baranią Górę. Wcześniej, mieszkańcy miasta trudnili się głównie pasterstwem, które zanikło w XX wieku z powodu zalesiania terenu.

Na terenie Wisły znajduje się źródło najdłuższej polskiej rzeki o tej samej nazwie. Na uwagę zasługuje Pałacyk Myśliwski Habsburgów, zbudowany końcem XIX wieku. Został on przeniesiony spod Baraniej Góry, gdzie niszczał pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych. Dzisiaj znajduje się tam oddział PTTK. Sporą popularnością cieszy się deptak, czyli miejsce idealne na długie spacery w gronie rodziny czy przyjaciół. W jego pobliżu jest Aleja Gwiazd Sportu, upamiętniająca postaci najbardziej zasłużonych. Wśród nich znalazł się oczywiście nasz mistrz, Adam Małysz {https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Ma%C5%82ysz}. Można tutaj obejrzeć najbardziej chyba oryginalną i jedyną w swoim rodzaju rzeźbę, bowiem pomnik Adama Małysza wykonany jest w całości z białej czekolady.

Często odwiedzanym obiektem jest również Dom Zdrojowy. Obecnie zlokalizowana jest tam informacja turystyczna więc warto tutaj zajrzeć, jeśli zwiedzamy okolicę na własną rękę. Dowiemy się między innymi, gdzie znajdują się największe atrakcje tego wspaniałego regionu. Warto zwiedzić również Muzeum Beskidzkie, będące doskonałym i wyczerpującym źródłem wiedzy o regionie, kulturze i twórcach ludowych. Ciekawostką może być fakt, że wyznaniem przeważającym wśród ludności tu jest wyznanie ewangelickie. Piękną świątyniom jest tu kościół Piotra i Pawła.

Przyjeżdżając w to miejsce, nie trzeba martwić się o noclegi. Wisła posiada całe mnóstwo miejsc noclegowych () pokoi do wynajęcia, w których każdy turysta może znaleźć schronienie dla siebie. Na uwagę zasługuje niesamowicie gościnna atmosfera, panująca w mieście oraz ogromna otwartość na przyjeżdżających w to urocze miejsce turystów. Z pewnością każdy poczuje się tu jak w domu i chętnie wróci w te strony jeszcze nie raz. Warto więc postawić na swój weekend czy wakacyjny urlop właśnie w Wiśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>