Zabytki w Mrągowie

Mrągowo to kilkusetletnie miasteczko położone w malowniczej Krainie Tysiąca Jezior. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy to w czternastym wieku nadano miastu przywilej lokacyjny. Szybko rozwijały się tu handel i rzemiosło. Funkcje administracyjne pełniła pobliska miejscowość. Rok 1698 to wielki pożar, który zniszczył znaczną część zabudowy miasta. Zaraz też następuje odbudowa i układ miasta ulega zmianie. Do kolejnego pożaru doszło w 1822 roku, tym razem zniszczeniom, ulega blisko połowa miejscowości. Od dziewiętnastego wieku miasto dynamicznie się rozwija, przyciągając coraz większą ilość turystów, szukających odpoczynku wśród zieleni. Mnogość obiektów noclegowych w Mrągowie (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,mragowo,0.html) pozwala na znalezienie miejsca odpowiadającego potrzebom każdego przyjezdnego.

Jedną z atrakcji Mrągowa jest Amfiteatr nad jeziorem Czos. Jest on znany ze względu na odbywające się nim i transmitowane przez telewizję imprezy – Mazurskie Noce Kabaretowe i Piknik Country. Może się tu zmieścić około trzech tysięcy widzów. Na placu Unii Europejskiej znajduje się drugi, mniejszy amfiteatr. Odbywają się tu mniejsze, bardziej kameralne imprezy i uroczystości. W centrum miasta, na placu PCK znajduje się Fontanna "Mrągowska Syrenka". Rzeźba jest wykonana z brązu, a jej autorem jest pochodzący z Belgii Philippe Brodzki. Przy Zespole Szkół w Mrągowie ustawiono popiersie patrona – Mikołaja Kopernika. Rzeźba pochodzi z 1969 roku, a wykonana została przez Bolesława Marschalla. Jak w większości polskich miast nie mogło zabraknąć pomnika Jana Pawła II – ten pomnik powstał jeszcze za życia papieża w 1999 roku. Monument znajduje się przed ratuszem. Kolejnym posągiem jest rzeźba Rocha. Stoi ona na Placu Piłsudskiego. Upamiętnia dwudziestopięciolecie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pomników w Mrągowie nie brakuje – kolejnym jest Pomnik Mrongowiusza, stojący przy urzędzie miasta. To właśnie od nazwiska tego protestanckiego pastora pochodzi obecna nazwa miasta „Mrągowo” nadana w 1946 roku. Krzysztof Celestyn Mrongowiusz był patriotą, który sprzeciwiał się germanizacji i walczył o ochronę polskiego języka oraz kultury. Stworzył też słownik języka kaszubskiego.

Zwiedzanie Mrągowa to zajęcia na kilka dni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać się w jednym z tutejszych hoteli. Baza noclegowa Mrągowa jest na bardzo wysokim poziomie. Nad Jeziorem Czos znajduje się kilka hoteli. Jednym z nich jest trzygwiazdkowy Hotel Solar Palace SPA & Wellness. Ma on do zaoferowania 60 pokoi, restaurację, Spa i sale konferencyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>